تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : معلمان ایران
حوزه : آموزش و پرورش, صفحه نخست
شماره : 230
تاریخ : 8 آذر, 1398 :: 19:41
رتبه بندی فرهنگیان شامل چه کسانی می شود؟ معلمان ایران: وزارت آموزش و پرورش جزئیات طرح رتبه بندی فرهنگیان را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران ، پای ثابت سخنان وزیر آموزش و پرورش از زمان انتصاب تاکنون بحث رتبه بندی فرهنگیان بوده است.

حرف و حدیث ها در خصوص رتبه بندی فرهنگیان ادامه داشت تا اینکه بالاخره در سوم آذر 98 این طرح در هیات دولت به تصویب رسید.

جزئیات طرح رتبه بندی فرهنگیان

آن طور که در سایت رسمی آموزش و پرورش آمده است، برای اجرای این طرح 2000 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و از ابتدای مهر در احکام فرهنگیان اعمال می شود.

همچنین این طرح معلمانی را شامل می شود که حداقل دو سال سابقه تدریس داشته باشند. ضمناً گفته شده معلمان دارای سابقه بیش از 24 سال به صورت ویژه دیده می شوند.

از آنجا که معلمان ابتدایی به صورت تمام وقت مشغول به کار هستند ده درصد بیشتر از دیگر معلمان دریافتی خواهند داشت.

مبنای رتبه بندی فرهنگیان سابقه کاری در نظر گرفته شده و پنج رتبه شامل پنج گروه سنواتی 2، 6، 12، 18، 24 سال خدمت رتبه بندی می شوند.

گفته می شود حقوق معلمان به طور متوسط 420 هزار تومان افزایش می یابد و رتبه های پایین بین 200 تا 300 هزار تومان افزایش حقوق می یابند.

کدام گروه از فرهنگیان شامل رتبه بندی می شوند؟

تمام نیروهای آموزشی و پرورشی موجود در مدارس می توانند از مزایای این طرح برخوردار باشند.

به عبارت دیگر تمام آموزگاران، دبیران، مربیان پرورشی، مراقبان سلامت و مشاوران مدارس که سابقه بیش از دو سال دارند در طرح رتبه بندی معلمان قرار می گیرند.

همچنین مدیران و معاونین مدارس شامل رتبه بندی خواهند بود.

گروه های ذکر شده مجموعاً 720 هزار نفر از کارکنان آموزش و پرورش هستند که از امتیاز این طرح بهره مند می شوند.

آنچه مسلم است نیروهای خدماتی مدارس شامل طرح رتبه بندی معلمان نخواهند بود.

آیا نیروهای اداری آموزش و پرورش شامل رتبه بندی خواهند بود؟

آنطور که از رسانه های گوناگون بر می آید، طرح رتبه بندی معلمان شامل نیروهای اداری نخواهد بود، موید این ادعا هم می تواند فاصله عدد 720 هزار اعلامی با جمعیت معلمان کشور باشد.

اما باشگاه خبرنگاران جوان از قول علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه وزارت آموزش و پرورش نوشته است:
براساس آنچه در متن اجرایی نظام رتبه‌بندی فرهنگیان آمده است، کادر اداری هم با توجه به طرح طبقه بندی مشاغل معلمان کشور تحت پوشش قرار می‌گیرند، به عنوان مثال اکنون اگر فردی با سمت معلمی در پست اداری مشغول به فعالیت باشد، تحت پوشش نظام رتبه‌بندی فرهنگیان قرار خواهد گرفت.
معاون برنامه ریزی و توسعه وزارت آموزش و پرورش گفته درحال حاضر محدودیتی برای پوشش نظام رتبه بندی فرهنگیان نیست. الهیار ترکمن اضافه کرده است: «در آینده باید کادر اداری و آموزشی را تفکیک کنیم.» اما وی زمانی برای این تفکیک اعلام نکرده و آن را به زمان پس از کسب جذب ظرفیت از سازمان اداری و استخدامی موکول کرده است. به هرحال بنابر وعده های داده شده تا قبل از اتمام پاییز تکلیف این طرح مشخص شده و احکام فرهنگیان صادر می شود. آخر پاییز در راه است و زمان شمردن جوجه هایی که سر از تخم وعده در خواهند آورد...

© 2020 تمام حقوق این سایت برای پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران محفوظ می باشد.